Hortensje: jak je uprawiać i które z nich wybrać do swojego ogrodu

Ocena:
4.00/1

Hortensje nie bez powodu są ulubieńcami ogrodników i pasjonatów roślin - to fantastyczne krzewy liściaste, rosnące na słońcu lub w półcieniu i kwitnące przez całe lato i jesień.

Charakterystyka hortensji - jak uprawiać i na czym się skupić przy ich pielęgnacji?

Jak można się spodziewać po tak popularnym krzewie, hortensje są dość łatwe w uprawie. Jedyną ich wadą jest to, że zazwyczaj są pierwszym kwiatem, który zaczyna usychać, gdy przez dłuższy czas nie pada. W takiej sytuacji nasza hortensja szybko zwiędnie, a do jej świetności niezbędne będzie dostarczenie jej niemałej ilości wody. Dobrym sposobem na piękne hortensje jest zadbanie o ich glebę,  stosując odpowiednie nawozy. W ten sposób ziemia, w której posadzimy hortensje będzie łatwiej gromadziła wodę. Warto też każdej wiosny wokół ich podstawy położyć grubą warstwę dobrej ściółki (domowy kompost ogrodowy lub dobrze rozłożony obornik).

Cudowne kwiaty hortensji - dlaczego tak je uwielbiamy?

Jedną z najlepszych rzeczy w hortensjach są ich duże, rozłożyste kwiaty, które często zmieniają kolor w miarę dojrzewania i starzenia się krzewu. Trzymają się naprawdę dobrze w wazonie, więc stanowią fantastyczny dodatek do aranżacji w domu. Można je również pozostawić do zasuszenia. Powstałe w ten sposób szkieletowe, beżowe główki kwiatów to idealna ozdoba w miesiącach jesiennych i zimowych. Jeśli chodzi o przycinanie, to zasada jest prosta. Wyblakłe kwiatostany pozostawiamy przez zimę, a w połowie wiosny przycinamy łodygi, aż do zdrowej pary nowych pąków poniżej.

Które hortensje uprawiać? Podpowiadamy

Oczywiście wszystkie odmiany tego wyjątkowego krzewu są przepiękne. Chcemy jednak zwrócić uwagę na takie rodzaje, o których nie miałeś nawet pojęcia. Koniecznie zobacz to zestawienie:

Hortensje mophead (odmiana Hydrangea macrophylla)

Są urocze i łatwo dostępne w większości centrów ogrodniczych i marketów budowlanych. Ich kwiaty są zazwyczaj w odcieniach bieli, różu i błękitu do purpury. Niestety, jeśli nie uprawia się hortensji na glebie kwaśnej (o niskim pH), niebieskie hortensje mają tendencję do zmiany koloru na różowy.

Hortensja pancerna (Hydrangea paniculata)

Nazywana tak, ponieważ jej kwiaty tworzą duże stożkowate wiechy, co sprawia, że kwiaty mają zupełnie inny kształt niż znany nam typ "mophead". Istnieje wiele pięknych odmian do wyboru, w tym 'Unique' o dużych białych kwiatach i 'Praecox', która kwitnie dużo wcześniej niż pozostałe odmiany. 

Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)

Ma duże, charakterystyczne liście o kształcie zbliżonym do liści dębu. Jesienią, gdy robi się chłodniej, hortensje te przebarwiają się na brązowo i purpurowo, a ponadto mają piękne białe kwiaty, które z wiekiem nabierają różowego odcienia.

Hortensja arborescens 'Annabelle'

To marzenie chyba wszystkich architektów ogrodu. Masywne kule kremowo-białych kwiatów na zaokrąglonym krzewie to istny cud natury. Fantastycznie prezentuje się w towarzystwie bylin zielnych - dzięki swojej mocy kwiatowej może niemal za nie uchodzić. Należy jednak unikać sadzenia jej w odsłoniętych częściach ogrodu, które są narażone na podmuchy wiatru, ponieważ ciężkie kwiaty na szczycie mogą zostać łatwo uszkodzone.

Hydrangea aspera Villosa Group

Ta odmiana ma aksamitne liście, a późnym latem liliowo-fioletowe główki kwiatów, z blado liliowymi  kwiatami ułożonymi na zewnątrz jak satelity. W zasadzie nie wymaga przycinania, ale można to zrobić, zwłaszcza jeśli robi się za duża - wystarczy wiosną wyciąć najstarsze drewno u podstawy.

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)

Przepięknie wygląda rosnąc po ścianach domów i grubych pniach drzew. Jest to roślina samoczepna, więc nie trzeba zakładać drutów i oczek na pnącza. Ma coś na każdą porę roku: świeży nowy wzrost wiosną, zielonkawo białe kwiaty latem, jesienny kolor, gdy liście zmieniają kolor na maślany, a następnie szkielet z rdzawo brązowych łodyg, który można podziwiać zimą.

Mamy nadzieję, że wybierzesz coś dla siebie. Gwarantujemy, że piękne hortensje będą niebywałą ozdobą każdego ogrodu. 

 

Informacje:
Oceń Artykuł:
--- Banner 468x60 dolny artykuły ---  Bilbord górny duży

0Komentarze

Brak komentarzy